Dzianiny frotteDzianiny frotte

Wśród materiałów pościelowych, poza flanelą, od dawna dużą popularnością cieszą się dzianiny frotte, a które również znajdują się w ofercie produkcyjnej firmy TRANS-TEX.

Frotte jest dzianiną o bardzo charakterystycznej okrywie pętelkowej, dzięki której stanowi ona materiał bardzo chłonny, delikatny w kontakcie ze skórą i zależnie od długości pętelek, bardzo mięsisty.

W naszej podstawowej ofercie znajdują się dzianiny frotte o zróżnicowanych gramaturach, które dopasowywane mogą być ściśle do potrzeb danego klienta. Podstawowy skład surowca w tradycyjnej produkcji, to 85% bawełny z 15% poliestru, bądź frotte w 100% poliestrowa. Istnieje możliwość włączenia do ogólnego składu dzianiny włókien bambusowych, które posiadają właściwości antybakteryjne oraz wyższy stopień higroskopijności niż bawełna lub włókien wiskozowych, również o wysokim stopniu absorpcji wilgoci, a które to włókna gotowemu wyrobowi nadadzą połysku i sprawią, że będą lejące.

Posiadamy również możliwość barwienia danej dzianiny w kolorach monochromatycznych, bądź w motywy żakardowe.

Możliwości wykorzystania frotte

Pętelkowa struktura, która przypada na zewnętrzną warstwę frotte, nadaje jej puszysty, miękki i ciepły chwyt. Do tego naturalny skład o bardzo wysokiej zawartości włókna naturalnego, jakim jest bawełna oraz ewentualny dodatek włókien syntetycznych o pożądanych właściwościach, sprawiają, iż jest to materiał odpowiedni na wyroby zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Dzianiny frotte przede wszystkim produkowane są z myślą o wykorzystaniu ich do szycia:

  • szlafroków dla dorosłych i dla dzieci;
  • otulaczy dla niemowląt i małych dzieci;
  • opasek na czoło i nadgarstki dla osób uprawiających sporty;
  • ręczników turbanów do włosów;
  • prześcieradeł i pościeli.

Na wyroby dla noworodków i niemowląt najlepsza będzie tkanina frotte o stuprocentowym składzie bawełnianym lub z dodatkiem włókien bambusowych. Bawełna nie będzie powodować podrażnień, ani odparzeń na ich niezwykle delikatnej i wrażliwej skórze. Dobrym wyborem będzie użycie włókien bawełny organicznej, pochodzącej z upraw ekologicznych, które to uprawy odbywają się bez użycia pestycydów (często pozostających we włóknach) i innych szkodliwych środków chemicznych.

Dzianiny frotte z mieszanki bawełny z poliestrem lub całkowicie produkowane z włókien poliestrowych, będą odpowiedniejsze na wyroby dla dzieci starszych oraz osób dorosłych. Dodatek włókien poliestrowych do bawełnianych zwiększa ich wytrzymałość na rozciąganie, zagniecenia i przetarcia, wydłużając tym samym żywotność wyrobów użytkowych, zwłaszcza prześcieradeł.