tkanina muślinowaTkaniny muślinowe

Wśród materiałów, które uchodzą za najdelikatniejsze dla skóry, zarówno niemowląt, dzieci, jak i osób dorosłych, uznawane są tkaniny muślinowe. Ich głównym elementem charakterystycznym jest luźny splot i naturalny skład. Należy pamiętać, iż „prawdziwa” tkanina muślinowa wyprodukowana jest wyłącznie z włókien naturalnych, takich jak jedwab, bawełna, wełna, a nawet len. Ostatnimi czasy dostępny jest również muślin z włókien bambusowych, jednak to włókno sztuczne, a więc jego nazwa pozostaje dyskusyjna. Również mieszanki różnych włókien nie są dopuszczane w klasycznym muślinie.

Szeroko dostępny i cieszący się największą popularnością zarówno jako półprodukt do tworzenia odzieży, dodatków, itp. oraz wśród klientów indywidualnych, jest muślin bawełniany. Może być dwu- lub trzywarstwowy i mimo to, wciąż zachowywać swoją niezwykłą lekkość i delikatność. Dlatego tak chętnie wykorzystywany jest na odzież letnią, która nawet pomimo kilku warstw będzie stanowić nieobciążającą ochronę przed palącym słońcem, nie powodując przegrzania organizmu.

Wszystkie włókna naturalne, z których produkowane są tkaniny muślinowe, posiadają szereg właściwości charakterystycznych tylko dla danego włókna, a ich podstawową różnicą będzie cena produkcji danego materiału. Muślin jedwabny należy bowiem do jednej z najdroższych tkanin dostępnych na rynku. Firma Trans-Tex jako producent materiałów posiada możliwość wyprodukowania każdego z rodzaju muślinów, również tych jedwabnych i wełnianych.

Tkanin muślinowe – rodzaje i zastosowanie

Ze względu na różnorodność włókien, z których produkowane są tkaniny muślinowe, każda z nich posiada szereg cech charakterystycznych wyłącznie dla danego włókna, a należą do nich:

  • muślin bawełniany – produkowany jest z cienkich i delikatnych włókien bawełny; matowy, o przyjemnym chwycie, posiada lekko marszczoną fakturę. Luźny splot włókien pozwala na doskonałą cyrkulację powietrza nawet w przypadku muślinu składającego się z trzech warstw. Tkanina jest niezwykle lekka. Barwiona może być na rozmaite kolory i wzory. Odznacza się wysokim stopniem higroskopijności. Muślin bawełniany wykorzystywany jest na letnią odzież dla dorosłych (nawet w bluzkach z długim rękawem nie będzie nam gorąco w upał) oraz delikatne szale do ochrony przed słońcem. Najczęściej jednak muślin używany jest do produkcji wyrobów dla noworodków i niemowląt – na wszelkiego rodzaju ubranka, pieluszki, pościele czy letnie okrycia zewnętrzne. Ze względu na swoją lekkość bawełniany muślin sprawdzi się w drapowanych kreacjach wielowarstwowych, dzięki czemu nie będą one ciężkie, jak to bywa w przypadku innych materiałów. Jego popularność ma związek również z ceną, gdyż tego typu tkanina nie należy do bardzo drogich;
  • muślin jedwabny – uważany za najszlachetniejszy materiał dostępny na rynku. Lekki jak piórko i niezwykle delikatny nawet dla najbardziej wrażliwej skóry. Posiada delikatny połysk charakterystyczny dla włókien jedwabiu. Ze względu na wysoką cenę produkcji najczęściej wykorzystywany jest na szale i chusty lecz możliwości wykorzystania jest więcej. Muślin jedwabny, to doskonały materiał na zwiewne bluzki i sukienki, daje uczucie „drugiej skóry”. Latem jedwab pozwala ciału oddychać, zimą zaś, grzeje. Może być wykorzystywany również do szycia ozdobnych zasłon. Jednobarwny muślin cieszy się popularnością wśród rękodzielników, którzy ręcznie malują na nim prawdziwe arcydzieła lub tworzą chusty i szale poprzez filcowanie na mokro jedwabiu z czesankową wełną merynosa;
  • muślin wełniany – szlachetna, wełniana tkanina, która najczęściej wykorzystywana jest do produkcji ciepłych szali zimowych i delikatnych swetrów. Pomimo swej delikatności, jak każda wełna, muślin wełniany będzie posiadał doskonałe właściwości cieplne podczas mroźniejszych dni;
  • muślin lniany – tkanina o bardzo luźnym splocie, przypomina wręcz gazę o pomarszczonej fakturze. Posiada podobne właściwości do muślinu bawełnianego, odznacza się jednak lekką sztywnością. Stanowi doskonały materiał na firany, letnie szale oraz wielowarstwowe lenie suknie.