Tkanina introligatorskaTkaniny introligatorskie

Firma Trans-Tex produkuje również bawełniane tkaniny techniczne wytwarzane z myślą o branży introligatorskiej, są to głównie:

  • bawełniana gaza techniczna Merla, której szerokości to 80 cm oraz 230 cm, a gramatura wynosi 70 g/mi 80 g/m2. Stosowana jest nie tylko w przemyśle introligatorskim, ale też farmaceutycznym, spożywczym i meblowym, jako tkanina nośnikowa do powleczeń i kompozytów lub jako czyściwo,
  • tkanina Kaliko, której szerokość wynosi 100 cm, a gramatura wynosi 140g/m2, typowa tkanina introligatorska (tzw. płótno angielskie) wykorzystywana jest w produkcji okładek w książkach, teczkach dokumentacyjnych, dyplomach, katalogach i albumach. Produkowana jest z włókien bawełnianych, rzadziej z domieszką włókien sztucznych i ma bardzo dobre własności ułatwiające klejenie w procesie introligatorskim.

Możliwości wykorzystania

Typowe tkaniny introligatorskie przygotowywane są w taki sposób, aby z jednej lub obu stron mocno chwytały klej, dzięki czemu cała oprawa będzie trwała i odporna na uszkodzenia podczas użytkowania.

Niektóre z naszych tkanin poddawane są procesom barwienia oraz przystosowywane do tłoczenia w nich liter i motywów zdobniczych.

Gaza techniczna Merla występuje w wersji naturalnej lub bielonej. Służy do wzmacniania brzegów książek oraz okładek, po zakończeniu procesu jest praktycznie niewidoczna. Wykorzystywana jest również w przemyśle odzieżowym do podklejania i wzmacniania brzegów odzieży, kołnierzyków oraz patek kieszeni.

Jako materiał usztywniający może być wykorzystywana również w przemyśle meblarskim. Natomiast „czysta” Merla, bielona i bez żadnych apretur, jest używana w przemyśle farmaceutycznym jako gaza opatrunkowa. Luźny splot i wytwarzanie z naturalnego włókna sprawiają, że materiał pozwala skórze oddychać, jednocześnie chroniąc ranę przed zakażeniami.