Dzianiny żakardoweDzianiny żakardowe

Z reguły dzianiny nie należą do materiałów eleganckich, kojarzą się raczej z odzieżą sportową i domową, z pospolitymi dodatkami itp. Jednak dzianiny żakardowe możemy zaliczyć właśnie do materiałów o wykwintnym charakterze. Różnica pomiędzy innymi dzianinami a żakardami polega na tym, iż wzory żakardowe nie są nadrukowywane na gotowym materiale, lecz misternie tkane z kolorowych nici już na etapie produkcji. W ten sposób uzyskujemy niezwykle trwałe i wielobarwne motywy.

Stosując różnorodne metody, możemy uzyskać żakardową dzianinę nie tylko odznaczającą się różnorodnymi motywami i kolorami, ale równocześnie strukturalną, w której to barwny element jest wypukły lub wklęsły. Często stosowanym zabiegiem jest również wplatanie złotej lub srebrnej nici, która dodaje uroku całemu wyrobowi.

Możliwości wykorzystania żakardów

Dzianiny żakardowe wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle odzieżowym na sportowe żakiety, sukienki i spódnice, odzież dziecięcą, bluzy, dodatki odzieżowe. W przemyśle meblarskim stosuje się je jako materiał obiciowy w meblach tapicerowanych. Poza tym dzianiny żakardowe stanowią wspaniały półprodukt do tworzenia wszelkiego rodzaju dodatków do wystroju wnętrz – narzuty na łóżko, ozdobne poduszki i pokrowce, a nawet obrusy.

Stosujemy różnorodne włókna do produkcji naszych żakardów. Może to być dzianina stuprocentowo bawełniana lub wełniana. Chcąc zwiększyć stopień elastyczności, dodajemy kilka procent elastanu. Jako motyw ozdobny wpleciona może zostać nić metaliczna (złota, srebrna lub w innym kolorze).

W produkcji żakardów używamy wzorów z własnej, bogatej bazy, ale na życzenie klienta możemy wykorzystać jego własny projekt i kolorystykę.