Dzianiny trykotoweDzianiny trykotowe

Dzianiny, jak na przykład trykot, to jeden z lepszych wynalazków ludzkości. Pozwalają cieszyć się niezwykłą wygodą i swobodą ruchów, przy jednoczesnej ochronie naszego ciała przed niekorzystnymi warunkami panującymi na zewnątrz. Dzianiny są materiałami, które „pracują” i zawsze wracają do swojego pierwotnego kształtu, a więc sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występuje znaczny ruch.

Tak jak tkaniny, dzianiny również posiadają podział na swoiste kategorie, według których wyznacza się ich przydatność i wykorzystanie. Dzianina trykot jest dość cienkim materiałem o splocie, który nadaje mu elastyczności w obu kierunkach. Najczęściej jest wykorzystywany w przemyśle odzieżowym do szycia bielizny – majtek, podkoszulek, piżam, a przede wszystkim do produkcji odzieży sportowej.

Na bieliznę najbardziej pożądanym jest trykot bawełniany lub bambusowy; może być z kilkoma procentami poliestru bądź elastanu. Odzież sportowa częściej szyta jest z dzianiny poliestrowej, która charakteryzuje większą trwałością.

Trykot w przemyśle

Dzianina ta wykorzystywana jest jeszcze jako tzw. trykot podbiciowy. Jego funkcja jest podobna do funkcji podszewki, jednak integruje się go z głównym materiałem wierzchnim poprzez sklejanie obu warstw, zszywanie, bądź w przypadku włókien syntetycznych – przez zgrzewanie na gorąco.

Trykot podbiciowy pełni niemal identyczną funkcję jak wigofil (flizelina), jednak jego przewagą jest duża elastyczność i wytrzymałość na rozciąganie oraz możliwość prania w wysokich temperaturach. Wykorzystywany jest zarówno w przemyśle odzieżowym, jak i obuwniczym, bieliźniarskim (w biustonoszach), a nawet meblarskim. Bez problemu daje się barwić na wszystkie kolory oraz pozwala nanosić na siebie misterne wzory.