Dzianiny pikowaneDzianiny pikowane

Dzianiny pikowane czy też ich potoczna i wszechstronnie używana nazwa – pikówka, to najczęściej dwie warstwy materiału, pomiędzy którymi znajduje się ocieplina. Grubość owaty uzależniona jest od przeznaczenia gotowego wyrobu, ale im grubsza, tym widoczniejszy staje się wzór po przeszyciu, a tym samym sam materiał jest ozdobniejszy.

Powszechnie używane materiały pikowane wykorzystywane na kurtki zawierają wierzchnią warstwę składającą się z tkaniny poliamidowej w grubszej wersji oraz cieńszą spodnią (przeważnie poliestrową) stanowiącą podszewkę.

Firma Trans-Tex, jako producent tkanin i dzianin, w tym również pikówki, ma możliwość produkowania jej w rozmaitych wersjach. Zależnie od zlecenia i potrzeb każdego klienta możemy wyprodukować tkaniny lub dzianiny pikowane dwuwarstwowe – składające z materiału wierzchniego oraz ociepliny, bądź trzywarstwowe – składające się jeszcze dodatkowo ze spodniego materiału stanowiącego podszewkę. Inną opcją w przypadku pikówki trójwarstwowej jest zastosowanie tego samego materiału (lecz w różnych kolorach) jako warstwy wierzchniej i spodniej, co pozwala na szycie odzieży (zwłaszcza kurtek) dwustronnej.

Najlepszy efekt materiałów pikowanych uzyskuje się na tych monochromatycznych, gdyż to przeszycia i wypukłości watoliny stanowią element ozdobny. Wychodzimy jednak z założenia, iż to do klienta należy ostatnie zdanie i oczywiście wykonujemy pikówki również z materiałów wzorzystych.

Zależnie od potrzeb danego zleceniodawcy tkaniny pikowane, zwłaszcza te syntetyczne przeznaczone na odzież ochronną, możemy dodatkowo wzbogacić specjalną impregnacją odpychającą pierwsze krople wody. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku materiałów przeznaczonych na kurtki jesienno-zimowe.

Wykorzystanie materiałów pikowanych

Tkaniny lub dzianiny pikowane (pikówki) wykorzystywane są przede wszystkim w:

  • przemyśle odzieżowym – materiały pikowane stanowią doskonały półprodukt do produkcji wszelkiego rodzaju kurtek. Grubość ociepliny i rodzaj wierzchniego materiału stanowią o tym, na jaką porę roku będzie dana kurtka przeznaczona. Pikówka dwuwarstwowa, składająca się tylko z watoliny i cienkiej tkaniny poliestrowej lub wiskozowej, stanowi materiał wykorzystywany jako podszewka we wszelkiego rodzaju odzieży wierzchniej dla dzieci i osób dorosłych. Tkaniny pikowane przeznaczone do szycia kurtek mogą być produkowane nie tylko z włókien syntetycznych. Zależnie od potrzeb klienta ocieplina może być przepikowana niemal z każdym rodzajem tkaniny lub dzianiny, dążąc do uzyskania zamierzonego efektu końcowego;
  • wystroju wnętrz – z pikówki najczęściej powstają wszelkiego rodzaju ozdobne narzuty na łóżka. W przypadku tejskładającej się z trzech warstw wykańczane są jedynie brzegi; te dwuwarstwowe łączone są z bardziej ozdobnym materiałem wierzchnim. Poza tym powstają z niej ozdobne poduszki, różnego rodzaju pokrowce czy kuchenne akcesoria – rękawice ochronne, łapki, ocieplacze na czajniki;
  • Możemy wyprodukować materiały pikowane przeznaczone również do innych rodzajów przemysłu oraz nie tylko z tkanin syntetycznych, ale również naturalnych. Posiadamy też niemal nieograniczone możliwości barwienia oraz nanoszenia wszelkiego rodzaju wzorów.