Diagonal bawełnianyDiagonal bawełniany

Diagonal – materiał charakteryzujący się wyraźnym poprzecznym splotem w postaci prążków, które zdecydowanie wyraźniejsze są po jego prawej stronie. Skośność splotu sprawia, iż jest on elastyczny w obu kierunkach. Sprężystość tę można zwiększyć, dodając doń włókna elastyczne w zróżnicowanym składzie procentowym.

Stosując różne rodzaje produkcji oraz włókna, dzianina diagonal może posiadać mniej lub bardziej wypukłe, a tym samym widoczne prążki po obu stronach. Ma to znaczny wpływ na stopień dekoracyjności materiału i jego przeznaczenie. Wyraźnie wypukły splot może powodować dyskomfort w przypadku noszenia szytej z niego odzieży, natomiast będzie stanowił doskonałą ozdobę dla zasłon, narzut czy poduszek.

Diagonal bawełniany – nie tylko na odzież roboczą

Bez względu na skład surowcowy, dzianina diagonal charakteryzuje się bardzo zwartym splotem niepowodującym prześwitów nawet podczas rozciągania materiału.

Ze względu na rodzaj przeznaczenia diagonal przędzony może być z różnego rodzaju włókien oraz różnych ich mieszanek:

  • diagonal wiskozowy – włókna wiskozowe najlepiej łączyć z poliamidem lub poliestrem, zwiększając w ten sposób wytrzymałość gotowych wyrobów i zmniejszając podatność na zagniecenia. Będzie to materiał odpowiedni na odzież wierzchnią, jak marynarki, żakiety, sukienki, spódnice, a także zasłony i inne elementy dekoracji wnętrz;
  • diagonal wełniany – włókna wełny najczęściej łączy się z poliestrowymi. Dodatek włókien syntetycznych znacznie zwiększa wytrzymałość wełny na przetarcia i gniecenie, dzięki czemu gotowe wyroby wyglądają znacznie schludniej. Diagonal wełniany będzie materiałem odpowiednim na eleganckie żakiety, marynarki, spódnice, sukienki, narzuty i poduszki dekoracyjne;
  • diagonal bawełniany – bawełna jest włóknem mocnym, o wysokiej higroskopijności i pozwala wyraźnie podkreślać wzory strukturalne, dodatkowo gotowe materiały o dużej zawartości bawełny są dość łatwe w obróbce i pielęgnacji. Stanowi doskonały materiał na ochronną odzież roboczą, ale także (zależnie od grubości) na lekkie płaszcze, żakiety, marynarki, spódnice, sukienki, zasłony i wszelkie elementy dekoracyjne wnętrz.