Tkaniny techniczne dla przemysłu

Tkaniny techniczne dla przemysłu to wprawdzie jedynie część oferty prezentowanej przez Firmę Trans-Tex, ale część istotna. Można zapytać dlaczego właśnie tkaniny techniczne? Odpowiedź nie jest trudna. Zarówno tkaniny surowe, jak tkaniny nośnikowe, drelichowe, a już zwłaszcza tkaniny introligatorskie, są przecież bardzo istotnym surowcem dla przemysłu. Zatem produkcja tkanin dla przemysłu jest implikowana niejako przez fakt popytu właśnie na te rodzaje tkanin.

Tkaniny introligatorskie wciąż wykorzystywane

Zatrzymajmy się na chwilę właśnie przy tkaninach introligatorskich. Mógłby ktoś spytać, ale jak to? Tkaniny introligatorskie w dobie tak intensywnego rozwoju technologii produkcji polimerów i tworzyw sztucznych? Otóż tak! Tkaniny introligatorskie, to wszak nie tylko tkaniny znajdujące zastosowanie w produkcji książek (zwłaszcza okładek) czy generalnie materiałów drukowanych. Przecież jak wiemy, wśród tkanin introligatorskich najpopularniejsze są gaza bawełniana (gaza merle) oraz płócienna tkanina kaliko. Zastosowań samej tylko gazy bawełnianej można znaleźć tysiące i z pewnością tę wyliczankę większość użytkowników zaczęłaby od wizyty w aptece, bo gaza kojarzy nam się często z opatrunkiem, a więc wykorzystaniem jej w przemyśle farmaceutycznym. Jednak nie należy zapominać o wykorzystaniu gazy merle także w przemyśle spożywczym, czy meblowym. A ważna funkcja to wykorzystanie gazy jako tkaniny nośnikowej do wszelkiego rodzaju powleczeń i kompozytów. Wreszcie, jak mówią Anglicy „last but not least”, czyli ostatnie, lecz wcale nie najmniej ważne, zastosowanie jakie znajduje gaza techniczna czyli gaza bawełniana, to wszelkiego rodzaju czyściwa. Może nawet nie tyle „wszelkiego rodzaju”, ale do zastosowań w wielu branżach, jak choćby przemysł maszynowy, samochodowy itp.

Dzianiny żakardowe poszukiwane na rynku

Dzianiny żakardowe, a wśród nich żakardowe dzianiny materacowe, z których słynie firma Trans-Tex, to kluczowa część produkcji. W tej kategorii możemy wyróżnić szereg grup dzianin. Dla przypomnienia, to przede wszystkim: dzianiny meblowe, dzianiny obiciowe, dzianiny funkcyjne, dzianiny trudnopalne, dzianiny antybakteryjne czy też dzianiny antypoślizgowe.  To, co jest bardzo istotne, to fakt, że wielowarstwowa struktura dzianin, ich elastyczność i możliwości strukturalne są bardzo wysoko cenione w branży tekstylnej. To podstawa m.in. dla produkcji materiałów wnętrzarskich, wspomnianych już wyżej materacy, ale też wśród dzianin obiciowych znakomita dzianina na poduszki. Jeśli dodamy do tego możliwości wzornicze, kolorystyczne, strukturalne czy choćby fakt, że możemy łatwo „brandować” dzianiny poprzez umieszczenie w kompozycji wzoru logotypu zamawiającego oraz że stosujemy do ich produkcji nowoczesne i wyspecjalizowane przędze, to mamy gotową odpowiedź skąd bierze się zainteresowanie tą właśnie częścią produkcji Firmy Trans-Tex.