Dlaczego lubimy tkaniny flanelowe?

Tkaniny flanelowe zwane po prostu „flanelą” lub występujące jako „molton” lubimy od zawsze. Dlaczego? Odpowiedź może wydawać się prosta, ponieważ są miłe w dotyku, ciepłe, no i mają tak długą tradycję, że w zasadzie już przyzwyczailiśmy się do tego, że taki rodzaj tkaniny, zwłaszcza w przypadku koszul sprawdza się znakomicie.

Bawełniane tkaniny flanelowe

Niby truizm, bo przecież flanela kojarzy nam się właśnie z bawełną, nawet często mówimy „flanela bawełniana”. Zatem czy zalety tkanin flanelowych są pośrednio zaletą bawełny jak takiej? To oczywiste, ale warto pamiętać, że jeśli mamy flanelę – bawełnę 100%, to taka popularna „setka” ma przeważnie tę przypadłość, że jako tkanina naturalna nieco się kurczy w praniu. Nie tak, że zaraz będziemy mieli koszulkę na młodszego braciszka, albo na lalkę, chyba że uprzemy się wrzucić ją do prania na 60 stopni 😉 ale jakieś 5% „straty” powinniśmy śmiało wkalkulować. Mimo to jednak zalety przeważają, bo któż nie lubi włożyć rano, zwłaszcza w chłodny jesienny albo zimowy dzień, ulubionej pluszowej koszuli flanelowej w kratę? No, dobrze, może być z jakimś innym wzorem.

Wzorzyste tkaniny flanelowe wciąż w modzie

To prawda! Popatrzcie ile lat minęło od kiedy pojawiły się w sprzedaży koszule flanelowe? A wciąż są popularne. Pamiętam czasy, kiedy jeszcze kolory nie były tak wyraziste i często flanelowe produkty wyglądały jak odzież robocza i zresztą były też w olbrzymiej przewadze tak właśnie wykorzystywane. Bo, przecież pamiętamy że tkaniny flanelowe to jednak nie tylko koszule, ale jako czyściwa bardzo dobrze chłonące wodę również spełniały zadanie. Która gospodyni do dziś nie wykorzystuje podartych koszul już to jako ocieplacze w różnych miejscach gdzie wieje, albo właśnie na ścierkę, bo po co kupować, skoro już jest 🙂

Ale czasy marnej produkcji słusznie minęły i dziś możemy się cieszyć asortymentem dobrej jakości, co oczywiście dotyczy też tkanin flanelowych, a wzory są przepiękne. I nawet nie chodzi o to, że prócz nieśmiertelnej kraty w różnych wariantach, możemy znaleźć śliczne piżamki dla dzieciaków w misie, piłeczki, księżyce, słonka i różne widoczki, ale znajdziemy też o wiele bardziej wyszukane „modele” choćby właśnie w przypadku „pluszowych” koszul. Jest też flanela cienka, za którą osobiście nie przepadam, ale z pewnością znajduje szereg zastosowań. Nie tylko jako czyściwa, ale w przemyśle meblowym, a nawet spotkamy je na tarczach polerskich. Wszak to przecież jednak tkanina techniczna.

Zatem cieszmy się tryumfalnym powrotem tkanin flanelowych, które są coraz lepsze i bardziej kolorowe.