Produkcja dzianin i cechy dzianin

Produkcja dzianin i cechy dzianin, to nasz kolejny temat, którym się zajmiemy. Zwrócimy też uwagę na to, co je odróżnia od innych wyrobów i jak, a ściślej rzecz ujmując – na czym powstają, czyli krótko o maszynach oraz o zastosowaniach dzianin.

Dzianiny różnią się zdecydowanie od innych tzw wyrobów włókienniczych płaskich. Powstają z jednego układu nitek – osnowy (ewentualnie kilku osnów). Warto wspomnieć, że nawet w tzw. dzianinach wątkowych rolę wątku pełni także tylko jedna z osnów.

Podstawowe cechy dzianin to:

  • miękkość
  • duża elastyczność
  • przewiewność
  • rozciągliwość we wszystkich kierunkach
  • mała stabilność wymiarów

Jak powstają dzianiny?

Kilka słów o maszynach, na których powstają dzianiny. Można je podzielić na:
– przygotowujące do dziania (przewijarki, skręcarki, cewiarki, snowadła, łączarki)
– maszyny dziewiarskie (osnowarki, falowarki, szydełkarki)
– urządzenia wykończalnicze (autoklawy bielące, suszarki, wygładzarki, urządzenia farbiarskie, pralnicze czy urządzenia do sitodruku)
– maszyny szwalnicze – krojące np. taśmowe, tarczowe, prasy, nożyce elektryczne oraz maszyny do szycia – jak np owerloki, stębnówki guzikarki itp.

Zastosowanie dzianin

Oczywiście, najważniejsze dla każdego użytkownika jest zastosowanie dzianin. No, bo cóż z tego, że wiemy „jak”, gdybyśmy nie wiedzieli „po co?” 😉

Zastosowanie dzianin jest dość szerokie w naszym życiu codziennym i często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że bez dzianin nasze życie byłoby bardzo smutne. Faktem jest, że przeciętny użytkownik nie specjalną wagę przywiązuje do tego, czy ma do czynienia akurat na przykład z dzianiną czy tkaniną techniczną. Czy na jego meblach jest tkanina obiciowa, czy może dzianina żakardowa, tkanina trudnopalna, czy może dzianina antybakteryjna.

Dzianiny na poduszki cenimy za to, że są miękkie, zwykle z przyjaznym wzorem itd, ale to nie jedyne zastosowanie dzianin. W zasadzie dzianiny materacowe, dzianiny meblowe czy dzianiny obiciowe, to tylko wycinek, bo głównie to dzianiny odzieżowe stanowią o popularności dzianin w ogóle. Skarpety, czapki, szaliki, rękawiczki czy bielizna osobista, ale też rajstopy, pończochy, bluzki oraz swetry, to przecież właśnie domena dzianin.

Każdy producent dzianin stara się prześcignąć konkurencję oferując coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Tworzy się więc nowe wzory, struktury, dzianiny w różnych gramaturach. Pokrywanie dzianin apreturami tworzy ich warianty, stąd mamy właśnie na przykład dzianiny antybakteryjne czy dzianiny trudnopalne.

Jest też rodzaj dzianin, który ma dość szerokie zastosowanie – to dzianiny pikowane i watoliny dziane. Te ostatnie znajdziemy m.in. w kurtkach, płaszczach czy kołdrach, jako wypełniacz. Dzianiny pikowane mogą znaleźć szerokie zastosowanie jako dzianiny materacowe, czy obiciowe. Interesujące są również nowe rozwiązania związane z wielowarstwową strukturą dzianin, która umożliwia użycie wielu surowców o skrajnie zróżnicowanych właściwościach funkcyjnych.