Tkaniny drapane
W ofercie firmy TRANS-TEX znajdują się również tkaniny drapane nazywane flanelą lub moltonem. Charakteryzują się powierzchnią drapaną (charakterystycznym meszkiem) z jednej lub obu stron. Tradycyjna flanela kojarzy się raczej z męskimi koszulami roboczymi, które do dziś nie wychodzą z mody, a popularne stały się również wśród kobiet. Moda powraca cyklicznie, tak jak moda na flanelowe koszule w kratę.
W tradycyjnej produkcji posiadamy flanelę w dwóch szerokościach i o różnych wybarwieniach. Poza przemysłem odzieżowym zamawiana jest również przez inne branże i wykorzystywana jako czyściwo (wysoka chłonność cieczy) oraz na tarcze polerskie (wysoki stopień delikatności).
Tkaniny drapane – wielofunkcyjność flaneli
Ze względu na skład rozróżniamy dwa rodzaje flaneli:
- flanela bawełniana – najpopularniejsza i najchętniej używana. Produkowana jest w stu procentach z włókien bawełnianych, posiada gramaturę od 160 do 180 g/m2 i szerokość 160 lub 220 cm. Może być drapana dwu- lub jednostronnie. Bawełna w swej podstawowej formie (niedrapane, gładkie tkaniny bawełniane) jest materiałem chłodzącym, nienadającym się na okres jesienno-zimowy. W przypadku flaneli, po uzyskaniu pokrywy włóknistej poprzez jej drapanie i wyczesywanie włókien (stąd nazwa tkaniny drapane), nabiera ona większych właściwości termoizolacyjnych i staje się tkaniną odpowiednią również na odzież całoroczną. Jest niezwykle delikatna dla skóry i posiada wysoki stopień higroskopijności, dlatego najczęściej wykorzystywana jest na maty higieniczne oraz ekologiczne pieluszki dla niemowląt wielokrotnego użytku. Flanela ze względu na wysoki stopień wchłanialności wilgoci, naturalny skład i możliwość prania jej w wysokich temperaturach, stanowi idealny półfabrykat do produkcji prześcieradeł, kompletów pościeli i piżam dla obu płci. Ciekawszą branżą, która również wykorzystuje molton w kawałkach całkiem sporych rozmiarów, jest branża rozrywkowa. Może być bowiem używany do obijania ścian, jako osłona akustyczna oraz (ze względu na znikomą przepuszczalność światła) jako kurtyny i wszelkiego rodzaju osłony w teatrach itp. miejscach. Dodatkowo nadaje mu się właściwości trudnopalne;
- flanela wełniana – znacznie mniej popularna od tej bawełnianej, ale o doskonałych właściwościach i wielkiej klasie. Najlepiej gdy jest produkowana z wełny owiec merynosów, która nadaje się nawet dla wrażliwej skóry, posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne (grzeje nawet, gdy jest mokra) i jest chyba jedyną wełną, która nadaje się na odzież całoroczną. Molton wełniany jest tkaniną szlachetną, wykorzystywaną do szycia eleganckiej odzieży wierzchniej: żakietów, marynarek, spodni, spódnic, sukienek, płaszczyków. Z tego też względu, by nie ujmować jej elegancji, barwiona jest jednolicie, w prążki lub stonowane kraty.